Esimese maailmasõja ajast pärit laskemoon.
FOTO: Madis Noor

Vana anatoomikumi renoveerimisega kaasnes põnev leid

Uudis

Tartu ülikooli vana anatoomikumi renoveerimistööde esimese etapi lõpuks sai ajalooline hoone pilkupüüdva välisfassaadi ning paljastas põrandalaudade all huvitava karbi.

TÜ ajaloo muuseumi säilitamisspetsialisti Tiina Vindi sõnul tuli anatoomikumi rotundi pööningu põrandalaudade alt välja karp esimese maailmasõja ajast pärit laskemoonaga. Miks seal selline peidik oli, ei ole aga selge. Leidu säilitatakse esialgu TÜ ajaloo muuseumis, pärast renoveerimistööde lõppu on plaan see eksponeerida ka vanas anatoomikumis.

Ajaloolise hoone renoveerimistöödel järgitakse muinsuskaitse detailseid nõudeid ja soovitusi, mida ja kuidas ajaloolise maja juures säilitada ning restaureerida. Üheks muinsuskaitse nõudeks oli hoone restaureerimine traditsiooniliste vahenditega, nagu lubikrohv. «Näiteks tuli hoone välisilmes taastada sealt aja jooksul kadunud detailid, akende puhul võis küll osa vajaduse korral vahetada uute koopiate vastu, ent püüdsime säilitada vanad aknad, mis oli ehitajale suur väljakutse,» rääkis Vint.

Tööde esimese etapi lõpuks on vana anatoomikum saanud uued soojustatud aknad, uksed ja katuse, nüüdisaegse küttesüsteemi ning kauni ja pilkupüüdva välisilme, muu hulgas taastati ka hoone rotundiosa kunagine väljanägemine.

«Arstiteaduse tudengite mälestustes on kindel koht hirmkülmadel auditooriumitel: talvel oli hoones külm, akendest puhus sisse jäine tuul. Soojana suudeti hoida vaid üksikuid ruume, ka uksed ja aknad ei käinud korralikult lahti ega kinni,» seletas Vint. Remondieelselt olid vanas anatoomikumis soojust andmas vaid vanad ahjud, mida köeti elektritennidega.

Ees ootavad hoone sisetööd, sealhulgas jäävad renoveerimistööde uue etapi lahendada ka vee-, kanalisatsiooni- ja elektritööd. TÜ vana anatoomikumi renoveerimistööd tehakse saastekvoodi müügitulust saadud rahaga, mille eesmärk on muuta hooned energiasäästlikumaks.

Jaga artiklit