Kadedus on edasiviiv jõud
ehk Kuidas me vanadesse õppehoonetesse mõnusaid nurgakesi rajasime
Alates 2020. aasta sügisest on Tartu Ülikooli üliõpilasesindus (TÜÜE) tegutsenud selle nimel, et kõigis õppehoonetes oleksid tudengitele õpi- ja puhkealad, kus saaks loengute vahel väikese snäki ampsata ja kaastudengitega suhelda või rühmatööde ajal üheskoos nuputada.
Tudengite puhkenurkade loomisega tegi algust juba eelmine TÜÜE juhatus ning, naljaga pooleks, peamiseks tõukejõuks oli kadedus uutes õppehoonetes õppijate vastu – nimelt on uutesse hoonetesse juba sisse planeeritud funktsionaalsed ja stiilsed õpi- ja puhkealad. Tõsisemalt rääkides ajendas tegutsema aga filosoofilise taustaga soov pakkuda üliõpilastele ruumi, kus saaks loengute vahel kokku tulla ja kus poleks pidevat survet raha kulutada.
Eesti riigis on ametlikult kokku 47 linna, kuid Tartu Ülikool oma ligi 18 000 asukaga annab omaette linna mõõdu välja, mistõttu hea keskkonna loomine on väga oluline. Korralikult läbimõeldud ja lihtsalt ligipääsetavad õpi- ja puhkealad on palju enamat kui vaid füüsiline olesklemiskoht. Taolised kohtumispaigad aitavad luua kogukonnatunnet nii üliõpilaste seas üldiselt kui ka ühe õppehoone või eriala piires.
Kui õppehoones saab viibida kauem kui vaid loengute või praktikumide ajal, on tudengitel palju lihtsam omavahel kokku saada, üksteist õppimises aidata, õpigruppe luua ja sõprussidemeid sõlmida. Eriti oluline on niisuguste võimaluste olemasolu rebastele, kes on alles oma ülikoolitee alguses ja kel pole veel suhtlusvõrgustikku välja kujunenud.
Niisiis hakkasime pihta ja õnneks tuli mõttega kaasa ka ülikool – rektoraat eraldas arengufondist raha ning kinnisvaraosakond aitas lahenduste elluviimisel.
Kõik, kes kunagi midagi korraldama on pidanud, teavad, et raha on ikka liiga vähe. Nii tuli „vanade“ õppehoonetega arvestades moodustada pingerida. Valikut tehes püüti arvesse võtta seda, et kasu saaksid kõigi nelja valdkonna tudengid, aga ka seda, et ala loomiseks ei peaks tegema kapitaalseid ehitustöid. Oli raske leida kompromisse nii, et puhkeala oleks funktsionaalne ning nii üliõpilased, õppejõud kui ka otsustajad õnnelikud. Arutelud olid konstruktiivsed, välja arvatud ühel alal, kus vahetult enne mööbli paigaldamist tabas meid instituudi kirglik vastuseis. Kuid ka need tormituuled taltusid.
Arvasime naiivselt, et kõigile meeldiva mööbli ja selle paigutamise lahendustega on mured murtud – ja siis saime teadlikuks tuleohutusnõuetest. Peaaegu kõik mõnusad lahendused (pehme mööbel, mikrolaineahjud jne) läksid tuleohutusreeglitega vastuollu. Läks vaja omajagu nuputamist, aga nüüd on igati nõudeile vastavad õpi- ja puhkealad valmis neljas õppehoones: Jakobi 2 (ringauditooriumi ees ning 3. ja 4. korruse klaasboksides), Lossi 36, Ravila 19,Vanemuise 46.
Tudengitele mõeldud nurgakesed on vastu võetud sooja poolehoiuga ning loengute ja seminaride vahelisel ajal annab mõnigi kord vaba kohta otsida.
Järgmisena saavad tudengiala Ülikooli 18, Näituse 2, Biomeedikumi raamatukogu ja Chemicum.
Üliõpilane, kui sa pole oma õppehoones tudenginurka leidnud, siis asu otsima. Eriti uudishimulikud hinged on oodatud ka teiste õppehoonete nurkadesse – äkki leiate mõne vahva idee või uue sõbra!
Katariina Sofia Päts
TÜ üliõpilaskonna esimees
Roland Kesküla
üliõpilaskonna büroo poliitikanõunik
Lisa kommentaar