Loond° tootesarja massaažiküünlad, näomuda, näovesi ja kehaõli on valminud teadlaste toetusel.
FOTO: Iti-Pätrik Järve

Adapteri abil arendatud kosmeetikatooted

Koostöö

2017. aasta alguses mõtles tallinlanna Nelli Kerde, kust küll leida teadlased, kes aitaksid tal välja arendada kodumaise puhtast toorainest spaasarja. Idee oli olemas, puudusid vaid oma ettevõte ja teaduspõhine tootearendus.

Kerde pöördus abi otsides kõigepealt ühe pealinna ülikooli poole, kuid ei jõudnud õige inimeseni. Internetiotsingud juhatasid ta kodulehele Adapter.ee, mis ühendab Eesti ülikoole ning teadus- ja arendusasutusi, et aidata kaasa ettevõtete ja teadlaste koostööle.

Adapter.ee ühendab Eesti ettevõtteid ning teadus- ja arendusasutusi. Adapteri kaudu saavad ettevõtjad kiiresti ühendust just neile vajalike teadlaste või muude spetsialistidega, et leida uute teenuste ja toodete väljatöötamiseks või olemasolevate täiustamiseks teaduspõhiseid lahendusi.

Võrgustikul on kontakt enam kui 3500 spetsialistiga Eestis, vajaduse korral kaasatakse ka välispartnereid. Oma küsimused saab edastada kodulehel oleva veebivormi kaudu ja võrgustik otsib ise vajalikud isikud üles. Küsimustele vastatakse viie tööpäeva jooksul.

Adapteri asutasid 2016. aastal Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Ülikool, Eesti Maaülikool, Eesti Kunstiakadeemia ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.

Praeguseks on võrgustikuga liitunud veel Tallinna Tehnikakõrgkool, Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut, Tarkvara Tehnoloogia Arenduskeskus (STACC), Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus, BioCC ja Estonian Business School.

«Soovin hakata välja töötama massaažiküünlaid, mis sisaldavad kanepiõli, mesilasvaha jms. Esmalt palun konsultatsiooni, et paika panna tegevuskava ning saada teada, mis suurusjärgus finantse see nõuab,» kirjutas Kerde kontaktivormi.

Ta seadis eesmärgiks tõendada koostisosade kasulikku toimet ja võimaluse korral leida veel omavahel sobivaid tooraineid.

«Soovin, et minu tootearendus oleks teaduspõhine. Milline teadusasutus saab mulle retseptide väljatöötamise juures abiks olla?» päris ta ühendust võttes. Adapterist saadeti kiire vastus rohkete ettepanekutega.

Esimesed mõtted tekkisid kohvikus

Kerde kohtus kõigi pakkumise teinud teadlastega, kuid ühise keele leidis ta TÜ bioorgaanilise keemia dotsendi Uno Mäeoruga. Esimest korda kohvikus vesteldes määrati kindlaks ka esmane tegevusplaan.

«Ettevõtet mul veel polnud. Ootasin tegelikult alles töötukassalt äriplaani heakskiitu. Koostöö ülikooli teadlastega andis aga veel rohkem usku, et tegelen õige asjaga,» kiitis Kerde kohest head muljet.

Pärast arendusplaanide ühist arutelu loeti arvukalt teadustöid ja muud kirjandust massaažiküünalde valmistamise kohta. Hiljem tegid TÜ teadlased hulgaliselt uuringuid – muu hulgas tuli katsetada koostisosade keemilist ja füüsikalist stabiilsust ning teha vedeldumise ja põlemise katseid.

«Keemikuna tean väga hästi, millised need komponendid on, mida need teevad ja sisaldavad. Nende omavahelise sobivuse leidmine on aga üsna keeruline,» selgitas Uno Mäeorg.

Spaatoodete komponendid peavad säilivusaja jooksul olema nii keemiliselt kui ka füüsikaliselt stabiilsed. «Segude puhul on väga oluline, mis järjekorras ning millise temperatuuri ja tugevusega aineid omavahel segada. Siin on mustmiljon detaili ja on ütlemata tore teha koostööd inimesega, kes teab täpselt, mida soovib. Mina usaldan tema tooteid,» sõnas vanemteadur.

Aja möödudes tekkis Nelli Kerdel vajadus pöörduda uuesti arendustegevuse asjus Adapterisse. Siis tulid juba asutatud ettevõttele LoondSPA appi Tallinna Ülikooli teadlased Rando Tuvikene ja Heidi Lees.

«Nende uuringu eesmärk oli saada aru Värska ravimuda potentsiaalist. Võrdlesime Värska ravimuda omadusi näiteks Surnumere ja Sinise laguuni muda omadustega,» jutustas Kerde.

Tulemused olid rõõmustavad, sest saadi kinnitus, et Värska muda on väga konkurentsivõimeline.

Kaubamärgi lugu algas nahaprobleemist

Idee toota puhtast toorainest spaasarja tuli elust enesest. Nagu paljud lapsed ja täiskasvanud, oli ka Kerde perekond hädas dermatiidiga. Neile meeldis küll spaas käia, kuid protseduuride valikuga tekkisid mured – probleemsele nahale oli sobivat hooldust raske leida.

Spaajuhtidega selle üle arutledes jõuti arusaamisele, et probleem on laiem, ning nii sündiski mõte asuda välja töötama põhjamaisele nahale sobivaid spaakosmeetikatooteid.

«Mõistsime, et peame probleemsele nahale sobivaid tooteid arendama käsikäes teadlaste ja spaadega,» ütles Kerde oma ettevõtte sünnilugu meenutades.

Nüüdseks on loodud eestimaine looduskosmeetika tootemark, mille tooted on valminud koostöös teadlastega ja milles on arvestatud nii kutseliste kui ka tavakasutajate vajadusi.


LoondSPA tootevalikus on kolm sarja, mille nimed on tulnud põhitooraine päritolukoha põhjalaiuskraadi järgi. Näiteks sarja Loond 57°N tooraine pärineb Värskast.

Loondi toodetega teenuseid pakuvad Hedon Spa ja Helen Heinroosi salong.

LoondSPA asub Tallinnas aadressil Veerenni 24.

Kaja Mõts

Adapter.ee kaasautor

Jaga artiklit