Alates märtsist FaceUpi keskkonnas avatud Tartu Ülikooli vihjeliinil saab konfidentsiaalselt ja soovi korral anonüümselt anda vihjeid tegevuse või tegevusetuse kohta, mis on seadusevastane või vastuolus ülikooli sisekorra ja tavadega.
Vihjeliin on mõeldud olukordadeks, mille lahendamine tavapärasel viisil kollektiivis või töö vahetu korraldajaga ei ole mingil põhjusel võimalik. Rikkumine võib olla seotud näiteks riigihangete, töö- või keskkonnaohutusega, huvide konflikti ja korruptsiooniga, ülikooli vara tahtliku kahjustamise, varguse või omastamisega, hea teadustava või võrdse kohtlemisega, kuid ka ülikooli liikme vääritu või jämeda käitumisega.
Vihje andmisel tasub keskenduda faktidele: panna kirja võimalikult täpne info selle kohta, mis, millal ja kus juhtus, kes mida tegi ning kes on juhtumist teadlikud. „Siiski on oluline toonitada, et ülikool ei oota vihjeid inimeste eraeluliste probleemide või igapäevasuhetes tekkinud arusaamatuste kohta. Rikkumisena käsitame ikkagi tööalast tegevust või tegevusetust, mis on selgelt seadusevastane või vastuolus ülikooli sisekordade ja tavadega,“ ütles siseauditi juht Kairi Kork.
Soovi korral saab vihje jätta ka häälsõnumiga. Süsteem moonutab salvestatud häält viisil, mis ei võimalda tuvastada rääkija vanust ega sugu.
Saabunud vihjet analüüsivad vähemalt kaks siseaudiitorit, kes teevad ühtlasi kindlaks, kas juhtumi lahendamisse on vaja kaasata näiteks personaliosakonna juhataja või personalitöö jurist. Vihjeandjat hoitakse edasiste toimingutega kursis, välja arvatud juhul, kui ta on teavitamise otsesõnu keelanud või on põhjust arvata, et see seaks ohtu tema anonüümsuse või konfidentsiaalsuse.
„Loodame, et see süsteem aitab kaitsta ülikooli väärtusi ja põhimõtteid ning annab meie liikmetele võimaluse leida ka lootusetuna tunduvast olukorrast väljapääs,“ ütles Kairi Kork.
Täpsem teave vihjeliini kasutamise ja toimimise kohta on veebilehel ut.ee/vihjeliin.
Lisa kommentaar