In memoriam
Krista Aru rahvusülikooli 105. aastapäeva aktusel 1. detsembril 2024. Foto: Andres Tennus

Krista Aru (1.08.1958–25.02.2025)

25. veebruaril lahkus meie seast kirjandusteadlane ja museoloog, endine Tartu Ülikooli raamatukogu juht ja Rahvusmõtte auhinna laureaat Krista Aru.

Ajakirjandusloolane ja museoloog Krista Aru tegi südame ja suure tarkusega tööd eesti kultuuri ja kultuuripärandi säilimise ning järjepidevuse kindlustamisel. Krista Aru töötas direktorina kolmes olulises mäluasutuses: Eesti Kirjandusmuuseumis (1995–2005), Eesti Rahva Muuseumis (2006–2012) ja Tartu Ülikooli raamatukogus (2019–2024). Tema eestvedamisel toimus kõigi kolme asutuse töös oluline areng, mis on aidanud toetada pärandi säilimist ja suurendanud nende rahvuskultuuri kandvate asutuste nähtavust kultuurimaastikul.

Ta seisis (digi)kirjavara kättesaadavuse eest, olles Eesti Kirjandusmuuseumis eesti kultuurimälu jaoks olulisi rahvustrükiseid koondava „Eesti trükise punase raamatu“ projekti algatamise juures ja Eesti Rahva Muuseumis suuremahuliste kultuuripärandi digiteerimisprojektide eestvedaja. ERM-i direktorina ühendas ta rahvuskultuuri huvid ja sellele hääleks olemise, kasvatades muuseumi rahvusvahelist tuntust ja liikudes uue maja ehituse suunas. Tema eestvedamisel sai alguse koostöö Eesti Maanteeametiga, mille tulemusena märgistati Eestis omaaegsed kihelkonnapiirid.

Krista Aru oli olulisemaid nüüdisaja eesti ajakirjanduse ajaloo uurijaid ja hinnatud õppejõud mitme põlvkonna jaoks. Teadlasena on kõige tähenduslikum tema põhjalik monograafia „Jaan Tõnisson – rahvajuht ja riigivanem“ (2019). Eesti ajakirjanduse ajaloo ning Jaan Tõnissoni kultuurilise ja ajaloolise tähenduse mõtestamine oli olulisel kohal tema uurimis- ja loometöös ning tegi temast Jaan Tõnissoni Seltsi eestvedaja, suurmehe aadete tutvustaja ja edasikandja.

Krista Aru oli aktiivne ühiskondliku väärtusruumi kujundaja, ta võttis otseselt osa Eesti kultuuri- ja teaduspoliitika kujundamisest, olles SA Teadusagentuuri juhatuse liige ja Riigikogu liige. Ta oli seotud paljude Eesti kultuuri-, meedia- ja mäluasutuste tegevuse planeerimisega, olles nende juhtorganites: SA Kultuurileht, Eesti Rahvusarhiiv, Põlva Talurahvamuuseum, Eesti Muinsuskaitse, ERM, Eesti Ajalooarhiiv, Eesti Rahvusringhääling, SA Vanemuine, Eesti Rahvuskultuuri Fond, TÜ muuseum, Maaülikooli kuratoorium, MTÜ Kirjandusfestival Prima Vista, MTÜ Jaan Tõnissoni Selts (esimees alates 2014).

Krista Aru oli aastakümneid Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu ja Kirjandusmuuseumide alakomitee aktiivne liige. Esinemistega rahvusvahelistel konverentsidel ning sadades Eesti paigus täitis ka oma missiooni tutvustada Tartut ja parimat osa Eesti kultuurist.

Krista Aru mitmekülgse tegevuse eest pärjati teda riiklike, Tartu linna ja oma valdkonna auhindadega: Valgetähe III klassi teenetemärk (2000), Eesti Kultuurkapitali kirjanduse aastapreemia (2004), Tartu Kultuurikandja (2011, 2016), aasta kodanik (2012), Tartumaa Kuldne Tammeoks (2013), Eesti Teaduste Akadeemia sõber (2018), Jaan Krossi kirjandusauhind (2021), Tartu Ettevõtlike Daamide Assotsiatsiooni aastate daam (2022), Eesti Teaduste Akadeemia medal (2022), Tartu Ülikooli aumärk (2023), Rahvusmõtte auhind (2024). 2023. aastal lisati Krista Aru jalajäljed Tartu Teerajajate alleele. 2025. aastal tunnustas Tartu linn Krista Arut Tartu aukodaniku tiitliga.

Tartu linn

Tartu Ülikool

Eesti Kirjandusmuuseum

Eesti Rahva Muuseum

Tartu Ülikooli raamatukogu

Jaan Tõnissoni Selts

Uus professor Alates eelmisest sügisest on Kuno Kasak Tartu Ülikooli keskkonnatehnoloogia professor.

Kuidas leevendada inimtegevuse mõju loodusele?

Tartu Ülikooli keskkonnatehnoloogia professorit Kuno Kasakut huvitab, kuidas tasakaalustada kliimamuutuste mõju – ta uurib kasvuhoonegaaside voogude dünaamikat eri ökosüsteemides. Tõrvas sündinud ja kasvanud Kasakule on loodus alati huvi pakkunud: kooliski olid tema lemmikained bioloogia ja geograafia. Doktorandina Prantsuse Guajaanas ekspeditsioonil käies ...
Merilyn Merisalu
Intervjuu Kuni 24. aprillini õpetab Toomas Hendrik Ilves koos kommunikatsiooniuuringute kaasprofessori Sten Hanssoniga mikrokraadiprogrammis „Maailmapoliitika ja mõjutustegevus“.

Toomas Hendrik Ilves: üldiselt on Eesti täielik ime

Toomas Hendrik Ilves, Eesti Vabariigi president kahe ametiaja jooksul, on alates 2021. aastast Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudis külalisprofessor. Oma loengutes räägib ta demokraatiast digiajastul. Kuidas näeb „Tiigrihüppe“ alusepanija olukorda praegu? Aasta tagasi, vabariigi aastapäeval peetud aulakõnes ütles Toomas Hendrik ...
Tiia Kõnnussaar
In memoriam Igor Černov oli üleilmselt tuntud Tartu-Moskva semiootika koolkonna üks rajajatest, kes asutas ka tuntud Kääriku suvekoolid.

Igor Černov (18.03.1943–21.03.2025)

Elavate seast on lahkunud Igor Černov, kes kujundas kuni 1990. aastate teise pooleni väga olulisel määral Eesti semiootika maastikku ja oli selle liikumapanev jõud. Igor Černov sündis 18. märtsil 1943 Oktjabrski külas Gorki oblastis ja suri 21. märtsil 2025 Joensuus. Pärast Eesti taasiseseisvumist ...
Saame tuttavaks Selle sinepikollase Žiguli sai Reelika oma 40. sünnipäevaks. Must numbrimärk tunnistab, et tegu on erilise eksemplariga – nagu Reelika isegi.

Reelika Lume: kui mu sõrmed on mullas või õlised, olen õnnelik!

„Olen kõige rohkem tasakaalus siis, kui saan viisakad riided selga panna ja kontorisse minna ning pärast seda mudased kummikud jalga ajada ja puid lõhkuda, aias toimetada või auto alla ronida,“ ütleb Pärnu kolledži täiendusõppe koordinaator Reelika Lume. Mida kõike küll ...
Merilyn Merisalu
Uus professor Eva Piirimäe oma kabinetis Tartu Ülikooli esimesele naisprofessorile Alma Tomingale kuulunud kirjutuslaua taga.

Poliitikateooria vajab enam väikerahvaste perspektiivi

Praegust aega võrreldakse sageli maailmasõdade vahelise ajaga – ka tollal räägiti kriisist kõikides eluvaldkondades. Septembris Tartu Ülikooli poliitikateooria professoriks saanud Eva Piirimäe hinnangul peaksime mõtlema, kuidas leida võimalusi demokraatia tugevdamiseks. „Sõdadevahelisel ajal oli demokraatia staatus oluliselt madalam ning paljudes praegu demokraatlikes ...
Merilyn Merisalu
Intervjuu „Mina olen loomult optimist. Kui me võtame tehisaru kui abimeest, nagu ehitustellingut, mis võimaldab ehitada järjest ja järjest kõrgemale, on meil ees väga põnevad ajad,“ ütleb Marju Lauristin.

Marju Lauristiniga tehisarust, haridusest ja inimeseks olemisest

Kohtume emeriitprofessor Marju Lauristiniga enne tema 85. sünnipäeva, keset maailma poliitilisi torme, Venemaa-Ukraina sõda ja tehnoloogilist hüperrevolutsiooni, et arutleda, mida tähendab tehisaru tulek maailma asjakorraldusele ja inimesele. Kas ujume või upume? Professor tuleb parasjagu üliõpilastele loengut andmast. Võtame tema väikeses kabinetis ...
Tiia Kõnnussaar
Accept Cookies