Eesti ühiskond võidab sellest, kui meie teadlased lähevad järeldoktorantuuri tegema võõrsile ja mujalt tullakse selleks siia.
Alates 2022. aastast on järeldoktorantuuriks Eestis võimalik kasutada Marie Skłodowska-Curie meetme (MSCA) kvaliteedimärgist (ingl Seal of Excellence), mis antakse kõigile MSCA järeldoktorantuuri toetuse taotlustele, mis ületavad hindamisel 85% künnise. Kvaliteedimärgise saajale tekib kolm rahastusvõimalust: MSCA järeldoktorantuuri toetus, Euroopa Teadusruumi toetus, mis on mõeldud ainult osaluse laiendamise riikidele (ingl ERA Fellowship), ja Eesti Teadusagentuuri (ETAG) rahastus.
Järeldoktorantuuriks antavat Marie Skłodowska-Curie toetust on kaht liiki: Euroopa ja üleilmne. ETAG-i andmetel on viimase nelja aasta jooksul Eestist välismaale minekuks Euroopa toetust taotletud 130 korral, rahuldatud on 12 taotlust. Toetuse saajate hulgas on nii eestlasi kui ka muust rahvusest teadlasi, kes on taotluses oma elukohaks märkinud Eesti. Eestisse tulekuks on samal ajal esitatud 122 Euroopa ja üleilmset järeldoktorantuuri toetuse taotlust, millest kaheksa on olnud edukad.
ETAG-i välisteaduskoostöö osakonna asejuhataja Kristin Kraavi hinnangul on järeldoktorite toomine Eesti uurimisrühmadesse äärmiselt oluline. Tema sõnul peetakse akadeemilistes ringkondades järeldoktorantuuri teadlaskarjääri kõige produktiivsemaks etapiks.
„On loomulik, et koduülikoolist minnakse ka mujale – kui Eesti teadlased käivad kogemusi omandamas välismaal, on hädavajalik, et ka Eesti uurimisrühmadesse tuleks vähemalt sama palju aktiivseid alustavaid teadlasi mujalt. Järeldoktoritel on tähtis roll teadmiste ringluses riikide vahel ning teadlaste järelkasvu tagamises,“ rääkis Kraav.
Selleks, et Eestisse tuleks järeldoktoreid vähemalt sama palju, kui läheb siit välismaale, tasub Eesti teadust ja meie ülikoole tutvustada ja anda rahvusvahelistes võrgustikes teada oma huvist järeldoktoreid leida. Kindlasti tuleb mõelda ka sellele, mida Eestisse tulijatele pakkuda on.
Tartu Ülikooli teadusprorektori Mari Moora hinnangul võib järeldoktorantuuri vaadelda kui karjääri mobiilset faasi: doktorantuuris saadud oskusi ja teadmisi rakendatakse uues teadusrühmas, enne kui astutakse järgmisele karjääriastmele, et saada näiteks kaasprofessoriks, või minnakse akadeemilisest maailmast mõnda teise sektorisse.
Järeldoktorantuuri võimaluste kohta leiad teavet ülikooli veebilehelt.
Lisa kommentaar