In memoriam
Kristin Kuutma etnolooge ja folkloriste ühendava rahvusvahelise organisatsiooni SIEF kongressil aastal 2013. Foto: Andres Tennus

Kristin Kuutma (11.07.1959–16.05.2025)

Meie hulgast on lahkunud Tartu Ülikooli kultuuriteaduste professor ja vaimse kultuuripärandi rakendusuuringute UNESCO õppetooli juhataja Kristin Kuutma – antropoloog, etnoloog ja folklorist ning mõjukas kultuuripärandi mõtestaja.

Kristin Kuutma sündis Tallinnas kultuurilembeses peres. Tema juured olid Põhja-Tallinnas, kus ta veetis oma lapse- ja nooruspõlve, ning Viimsi poolsaare rannakülades, kus kunagi kohtusid tema vanavanemad. Lõpetanud Tallinna 7. Keskkooli, praeguse Tallinna Inglise Kolledži, asus ta 1977. aastal õppima Tartu Riiklikus Ülikoolis inglise keelt ja kirjandust kui ideoloogiast vähem kurnatud eriala.

Pärast lõpetamist 1982. aastal töötas Kuutma kirjastuses Eesti Raamat korrektorina ning siirdus seejärel toimetajaks Rahvakultuuri Arenduskeskusesse, mis kannab praegu nime Rahvakultuuri Keskus. Tema üks meeldejäävamaid tolleaegseid tööülesandeid oli regivärsiliste ballaadide tõlkimine inglise keelde. Ta tegutses aktiivselt ansamblites Leegajus ja Hellero ning on hiljem öelnud, et nimetaks „neid silmaringi avardavaid ja harivaid elamusi oma kujunemise elavaks laboratooriumiks etnoloogia ja folkloristika vallas, mis ühtlasi andis oskusteavet rahvakultuurivälja korralduslikust poolest“.

Kristin Kuutma oli Eesti Folkloorinõukogu eelkäija Eesti Folkloori Seltsi asutajaliige, mis oli 1988. aastal Baltimaade esimene omataoline vabatahtlik ühendus, ning aitas välja töötada folklooriliikumise alustalasid, mis püsivad praegugi. Panuse eest folklooriliikumisse nimetati ta 2024. aastal Eesti Folkloorinõukogu auliikmeks.

Uus aeg avas uusi uksi, millest Kristin Kuutma ei peljanud sisse astuda. Aastatel 1994–2000 töötas ta tõlkija ja toimetajana Eesti Keele Instituudi folkloristika osakonnas. Kaitsnud 1998. aastal Tartu Ülikoolis eesti ja võrdleva rahvaluule erialal magistrikraadi folkloorifestivalidest kui tänapäeva traditsioonist, siirdus ta õppima Ameerika Ühendriikidesse Washingtoni Ülikooli, kus omandas 1999. aastal magistrikraadi skandinavistikas ning 2002. aastal doktorikraadi. Doktoriväitekirja põhjal, milles Kuutma uuris seto eepose „Peko“ ja saami etnograafia saamislugu, ilmus 2005. aastal eestikeelne monograafia „Pärimuskultuurist kultuurisümboliks“ ning 2006. aastal ingliskeelne raamat Soome mainekas sarjas „Folklore Fellows Communications“.

Pärast doktorantuuri naasis Kristin Kuutma Eestisse ning töötas Eesti Kirjandusmuuseumis teadlase ja Tartu Ülikoolis õppejõuna. Aastal 2007 sai temast kultuuriteaduste erakorraline professor ja 2010. aastal korraline professor. Samal kümnendil kutsuti ta külalisprofessoriks St. Andrewsi Ülikooli. Kristin Kuutma oli tihedalt seotud 2009. aastal alguse saanud Eesti doktorikooli humanitaarteaduste ja kunstide haruga. Doktorikooli Tartu talvekoolide organiseerijana väärtustas ta uute ideede arendamist ning interdistsiplinaarset ja ülikoolidevahelist dialoogi doktorantide vahel, kujundades sel moel Eesti humanitaarteaduste palet.

Kristin Kuutma teoreetilised kursused ja töö juhendajana on kujundanud mitme uurijapõlvkonna arusaamu etnograafiast kui kultuurikirjeldusest ning kultuuriteadlasest kui kultuuri kirjeldajast, representatsioonide uurijast ja loojast. Uurimistöös paelusid teda pärimuskultuuri sotsiaalsed rakendused ja muundumine kultuuripärandiks, kultuuripärandi ja identiteedi seosed ning pärandipoliitika. Ta on avaldanud mitu käsitlust folkloristika ja etnoloogia ajaloost ning oli koos Skandinaavia ja Baltimaade kolleegidega alustamas rahvusvahelist uurimisprojekti talle armsal ühislaulmise teemal.

Õpetajana oli Kristin Kuutma ühtaegu nii mõistev ja toetav kui ka nõudlik ja järjekindel. Kultuuriuurija pilguga jälgis ta toimuvat kõrvalt, usaldades oma vaistu ja sekkudes siis, kui nõu küsiti. Perekond ja lähedased tähendasid talle väga palju.

Õppe- ja teadustöö kõrvalt täitis Kristin Kuutma arvukaid teadusorganisatsioonilisi ja haldusülesandeid nii Eestis kui ka mujal. Mitu aastat esindas ta Eestit Euroopa Teadusfondi humanitaarteaduste alalises komitees.

Kristin Kuutma elutööks võib lugeda vaimse kultuuripärandi mõiste tutvustamist ja kriitilist analüüsi ning UNESCO mõju ja võimaluste selgitamist kodu- ja välismaal nii teaduslikus kui ka populariseerivas võtmes. Aastatel 2008–2022 oli ta SA UNESCO Eesti Rahvusliku Komisjoni (ERK) nõukogu juht ning seejärel Kultuuriministeeriumiga liidetud UNESCO ERK-i eksperdikogu liige ja täitevkogu juht. Ta oli nõu ja jõuga abiks alati, kui asi puudutas UNESCO-t ja vaimset kultuuripärandit.

Aastal 2003 pälvis ta Eesti Kultuurkapitali aastapreemia teadusliku analüüsi ja ülevaate koostamise eest Eesti, Läti ja Leedu laulu- ja tantsupidude ning Kihnu kultuuriruumi kohta, mille tulemusena kanti need UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja. Professor Kuutma esindas Eestit UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitsekomitees aastatel 2006–2010. Mandaadi jooksul valiti ta komitee aseesimeheks ja aastal 2009–2010 vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kandetaotlusi hindava alakomitee juhiks. Tihe koostöö UNESCO sekretariaadiga jätkus järgnevatel aastatel, kui Kristin Kuutma käis UNESCO palvel vaimse pärandi kaitse konventsiooni rakendamise asjus nõustamas Lõuna-Aafrika Vabariiki ja Eritread. Samuti osales ta lugematutel UNESCO konverentsidel ja eksperdikohtumistel, et anda oma panus maailma pärandipoliitika kujundamisse.

Lisaks rahvusvahelisele tööle edendas professor Kuutma vaimse pärandi valdkonda Eestis, lähtudes UNESCO-s kokkulepitust. Ta kuulus Kultuuriministeeriumi juures tegutsevasse vaimse pärandi nõukogusse ja tema juhtimisel alustas Tartu Ülikoolis 2019. aastal tööd vaimse kultuuripärandi rakendusuuringute UNESCO õppetool.

Kristin Kuutmal oli avar pilk maailmale. Ta rõhutas tihti, et UNESCO liikmesus ei kohusta meid mõtlema mitte ainult Eesti- või Euroopa-keskselt, vaid nägema kogu maailma ja mõistma selle probleeme. Tema jaoks oli tähtis, et Eesti oleks teotahteline, mitte passiivne vaatleja ja kaasakulgeja. Eksperdina aitas ta UNESCO tööle oma sihikindlal moel kaasa.

Kristin Kuutma on pälvinud Tartu Ülikooli aumärgi (2014) ja medali (2019), Eesti Teadusagentuuri tänukirja (2014) ning mitmesuguseid teisi preemiaid.

Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituut

Lõpetajad Renar Kihho 2023/2024. õppeaasta avaaktusel.

Lõpetamine pole hüvastijätt, vaid sidemete tugevdamine

Armsad lõpetajad! Te seisate teelõigul, mis tähistab ühe peatüki lõppu ja uue algust. Ülikooli lõpetamine ei ole lihtsalt diplom teie peos – see on märk teekonnast, mille jooksul olete kasvanud, õppinud, eksinud ja leidnud. Usun, et hoolimata sellest, kui keerukalt hoogne ...
Renar Kihho
Lõpetajad Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna bakalaureuseõppe 2025. aasta lõpuaktus.

Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna lõpetajad

BAKALAUREUSEÕPE Ajalugu Triin Aadma Kadri Aria Eliise Eden Bedrit Anna Elisabeth Benno Anu Erbsen Renata Feizulla Rasmus Kagge Richard Kask – cum laude Ott Kippar Kristin Kongi Kaisa Kopliste Magnus Käärik Beti Laasi Tormi Lust Leho Lõhmus Miia Nummert Eliise Marie ...
Universitas Tartuensis
Lõpetajad Haridusteaduste instituudi magistriõppe 2025. aasta lõpuaktus.

Sotsiaalteaduste valdkonna lõpetajad*

*Lõpetajate nimekiri kuvatakse õppeinfosüsteemi andmetel – tasub tähele panna, et nimekirjas on ka need, kes on oma lõpudiplomi saanud pärast eelmise ja enne käesoleva kevade lõpuaktusi. BAKALAUREUSEÕPE Ajakirjandus ja kommunikatsioon Filipp Gavrilov Daniil Iarlykovskii Andrea Jagur Joonatan Johanson Janar Jõesaar ...
Universitas Tartuensis
Lõpetajad Meditsiiniteaduste valdkonna 2025. aasta lõpuaktus.

Meditsiiniteaduste valdkonna lõpetajad

BAKALAUREUSEÕPE Füsioteraapia  Katariina Braun – cum laude Jan-Erik Elmest Angelina Fjodorova Anastasia Gorjunova Narine Grigorjan Joel Juhanson Hanna Kaldmaa Valeria Kalimullina Kreete Kalinin – cum laude Oliver Kiho Ann Marii Kivikas Catlyn Kruus Ave Kuusk Kaili Laanemets Daniil Leonov Minna Lilleoja – cum laude ...
Universitas Tartuensis
Lõpetajad Loodus- ja täppisteaduste valdkonna bakalaureuseõppe 2025. aasta lõpuaktus.

Loodus- ja täppisteaduste valdkonna lõpetajad*

*Lõpetajate nimekiri kuvatakse õppeinfosüsteemi andmetel – tasub tähele panna, et nimekirjas on ka need, kes on oma lõpudiplomi saanud pärast eelmise ja enne käesoleva kevade lõpuaktusi. BAKALAUREUSEÕPE Arvutitehnika Brayan Fimberg Uku Ilves Kristin Kandelin Martin Kaur Rein Kokassaar Jürgen Kottise ...
Universitas Tartuensis
Uus professor Psühholingvistika professor Virve-Anneli Vihman pidas aprilli lõpul inauguratsiooniloengu „Keelemängu aabits. Kuidas lapsed omandavad eesti keelt ja muid keeli“.

Rikastav mitmekeelsus

Tartu Ülikooli psühholingvistika professor Virve-Anneli Vihman on sündinud ja kasvanud USA-s ning õppinud ja pikalt töötanud Ühendkuningriigis, kuid elu tõi ta ikka isa sünnimaale Eestisse. „Eesti keelel ja kultuuril oli meie kodus alati tähtis osa. Pealegi on eesti keelt kõige ...
Merilyn Merisalu
Intervjuu „Hea teadus on see, kui tulemus on üllatav,“ ütleb eksperimentaalpsühholoogia professor Jüri Allik. „Aga see ei toimi nii, et pöörame kõik asjad ümber ja leiame siis tegelikud põhjused. Tõeliselt uus on tihtipeale kas juhuslik või ennustamatu ega tundu esmapilgul väga loogiline.“

Jüri Allik: teadmised pole pühakiri, milles ei tohi kahelda

Eksperimentaalpsühholoogia professor akadeemik Jüri Allik, kes viis aastat tagasi sai pikaajalise teadustöö eest riigi elutööpreemia, ei ole jäänud loorberitele puhkama. Mitukümmend aastat maailma enim viidatud psühholoogiateadlaste hulka kuulunud Allik on viimase viie aasta jooksul avaldanud rahvusvahelistes teadusajakirjades üle 30 artikli, kirjutanud ...
Anna Solovjova
In memoriam Ants Tuulmets oli Tartu Ülikooli orgaanilise keemia kateedri (hiljem õppetooli) ning keemilise kineetika ja katalüüsi laboratooriumi üks juhtfiguure.

Ants Tuulmets (07.02.1936–30.05.2025)

Meie hulgast on lahkunud silmapaistev teadlane, hinnatud kolleeg ja keemiateaduse edendaja emeriitprofessor Ants Tuulmets. Emeriitprofessor Ants Tuulmets oli tunnustatud Eesti keemik, kes pühendas oma elu teadusele ja haridusele. Ta lõpetas 1954. aastal Tartu 1. Keskkooli ja 1959. aastal Tartu Ülikooli keemia erialal. Pärast ...
In memoriam Jürgen von Ungern-Sternberg 2005. aastal Tartu Ülikooli audoktoriks promoveerimisel.

Jürgen von Ungern-Sternberg (21.04.1940–14.04.2025)

Meie hulgast on lahkunud Tartu Ülikool audoktor, Baseli Ülikooli antiikajaloo professor Jürgen von Ungern-Sternberg. Tuntud Balti aadlisuguvõsast pärit Jürgen von Ungern-Sternbergi sünd langes teise maailmasõja raskesse aega. Riias elanud perekond asus 1939. aasta baltisakslaste Umsiedlung’i käigus ümber Saksamaale, kus Jürgen aprillikuus ...
Accept Cookies