Teadus
Ric Dengel on ka üliõpilasprojekti „KuupKulgur“ juhtivinsener. „KuupKulgur“ on Tartu Ülikooli tudengite algatus, mille eesmärk on arendada Eesti esimest kuukulgurit. Üliõpilased saavad sellest väärtusliku praktilise kogemuse, Eesti inseneeria- ja kosmoseteadus saab aga järelkasvu. Foto: erakogu

Kosmosetehnoloogia avardab võimaluste piire ka Maal

Merilyn Merisalu UT tegevtoimetaja merilyn.merisalu@ut.ee

Tartu Ülikooli kosmosetehnoloogia nooremteadur Ric Dengel on üks kolmest Eesti doktorandist, kellel on oma projekt Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) tehnoloogilisi uuendusi otsivas programmis „Open Space Innovation Platform“. Selle aasta veedab ta külalisuurijana Hollandis ESA kosmoseuuringute ja -tehnoloogia keskuses ESTEC.

Kosmosetehnoloogia on saanud meie igapäevaelu lahutamatuks osaks. Kõige tuntavam on see tänu satelliitnavigatsioonile, -televisioonile, -internetile jne, kuid satelliite kasutatakse näiteks ka ilma ennustamiseks, luureks, ülemaailmseks kellade sünkroonimiseks ning isegi põhjavee kasutamisest tulenevate maapinna kuju muutuste määramiseks ja niitudel heina niitmise kontrollimiseks.

Kolm kosmosetehnoloogia terminit

FlyByGen flyby image generation – avatud lähtekoodiga tööriist, mis genereerib tehisaru treenimiseks kosmosepilte. Asteroididest ja komeetidest ei ole piisavalt palju kvaliteetseid fotosid, FlyByGen aga loob ise realistlikke pilte, et aidata tehisarul erinevaid taevakehi paremini ära tunda.

FPGA field programmable gate array – erilist tüüpi arvutikiip, mida saab pärast valmistamist ümber programmeerida, et täita ülikiiresti spetsiifilisi ülesandeid. Kosmoselaevadel ja -satelliitidel on seda vaja andmete töötlemiseks reaalajas, et vajaduse korral (nt möödasõidumissioonidel, maandumisel, ohtude vältimisel) ilma Maalt käsku saamata kohe õigesti reageerida.

OPICoptical periscopic imager for comets – Eesti esimene süvakosmose missiooni instrument. Tegemist on optilise periskoopkaameraga, mis teeb komeedist pilte möödalennu ajal. Seadet arendatakse ja katsetatakse Tõraveres Tartu observatooriumis, plaanitud start kosmosesse on aastal 2029.

Allikas: Tartu observatoorium

Saksamaalt pärit Ric Dengeli ESA projekt kannab pealkirja „Masinõppe rakendamine kosmoses autonoomsetel möödalennumissioonidel“. Selle käigus arendab ja katsetab ta tehisarul põhinevaid süsteeme kõikvõimalike objektide pildistamiseks kosmoses.

Kaugem pilk tulevikku

Dengeli teadustööd Hollandis rahastab ESA, kes saab õiguse tema uurimistöö tulemusi kasutada. Dengeli põhieesmärk on välja selgitada, milline andmete töötlemise viis sobib kõige paremini kosmoseaparaatide erinevate ülesannete jaoks; ta keskendub kosmoses objektide tuvastamisele kaameraga. Selleks on tal vaja välja mõelda mitmesuguseid lahendusi andmete töötlemiseks ja koguda andmeid, mille põhjal neid lahendusi katsetada.

Praeguses faasis käib uurimistöö seniste tulemuste testimine ESA projektis „Comet Interceptor“ („Komeedipüüdur“). Täpsemalt püüab Dengel selleks loodud simuleeritud piltidelt leida komeedi tuuma. Aasta tagasi esitles ta oma doktorantuuri käigus Tartus välja töötatud tarkvara: modulaarset pildigeneraatorit FlyByGen, mis aitab seda ülesannet täita.

„Meil ei ole kosmosemissioonidelt piisavalt palju pilte, et masinõppe algoritme treenida. Minu väljatöötatud tarkvara suudab ise luua tuhandeid pilte eeldatavatest sihtmärkidest ja selle abil saame „õpetada“ kosmoses kasutatavat kaamerat erinevaid objekte tuvastama,“ selgitab Dengel.

Teisisõnu treenitakse tehisaru tohutu hulga piltide põhjal ära tundma konkreetseid objekte kosmoses. Seejärel katsetatakse: simuleeritakse arvutis näiteks möödalendu komeedist, asteroidist või planeedist ja jälgitakse, kuidas sond reageerib: kas see saab aru, mis objektiga on tegu ja milliseid andmeid on vaja lõpuks Maale saata.

„Komeedipüüduri“ missioonis püütakse esmakordselt ajaloos uurida Päikesesüsteemi äärealalt pärit komeete, et paremini mõista, mis tingimused valitsesid Päikesesüsteemis planeetide tekke ajal. Start on planeeritud aastasse 2029.

Missiooni käigus saadetakse kosmosesse kolm sondi, mis uurivad komeeti sellest mööda lennates ja kaardistavad selle kolmemõõtmeliselt.

Ühe sondi pardal on Eestis arendatav kaamerainstrument OPIC, mis peab mõneminutilise möödalennu ajal valima välja vaid kõige väärtuslikumad kaadrid. Kaadrite valimise tarkvara arendas selle missiooni jaoks välja Läti firma Bitlake Technologies, kuid tulevikus saaks seda objektituvastust teha tehisaruga, mida arendab Dengel.

Kosmoses töödeldakse andmeid reaalajas erilist tüüpi arvuti­kiibil (FPGA).

Üks FPGA-ga lahendatavaid probleeme, mida Dengel uurib, on andmete prioriseerimine. Soov on saavutada olukord, et kosmoseaparaat ei saadaks teadlastele enam kõiki toorandmeid, vaid analüüsiks neid enne ja edastaks ainult kõige olulisema või teeks andmete põhjal ise valikuid.

Kuidas ära tunda midagi, millega varasemat kokkupuudet pole? See on ülimalt põnev küsimus.

See vähendab andmeside kasutamist ning võimaldab teha kiiremaid otsuseid ilma Maalt käske ootamata. Mida pikem on satelliidi ja Maa vahemaa, seda rohkem energiat on andmete edastamiseks vaja – seega tasub tarbetut andmevahetust vähendada. Dengel tõdeb, et sellise lähenemise juures on omad proovikivid: võib juhtuda, et kõiki objekte ei suuda kaamera väljaõppest hoolimata siiski ära tunda.

„Kosmoses, eriti teistel planeetidel, on kindlasti palju võõrast, mida me varem näinud pole. Kui masin näeb näiteks tundmatut lendavat objekti, aga algoritmides pole midagi, mis suudaks seda tuvastada, mis siis saab? Kuidas ära tunda midagi, millega varasemat kokkupuudet pole, ja sellest teistele teada anda? See on kosmosetehnoloogias ülimalt põnev küsimus.“

Kallis tehnoloogia ja keerulised olud

Kui Maa peal näeb isesõitev auto tundmatut objekti, püüab ta seda võrrelda varem nähtud asjade ja olenditega, ja kui vastet ei leidu, saavad insenerid vähese vaevaga programmi muudatused teha. Kui kütus otsa saab, on võimalik sõidukit tankida või laadida; kui masin saab viga, tehakse remonti.

Kosmoses on seadmete hooldus ja uuendamine tehniliselt palju keerulisem. Probleemid tekivad juba viivitusest, mis on tingitud hiiglaslikest vahemaadest: kui Marsi lähedal olevale satelliidile saadetakse Maalt töökäsk, jõuab signaal küll umbes 20 minutiga kohale, aga selleks ajaks on satelliit juba edasi liikunud.

On veel mitu omavahel seotud keerdküsimust. Esiteks pole kosmosetehnoloogia odav lõbu. Materjalid peavad olema äärmiselt vastupidavad ja töökindlad ning maksavad palju. Et nende tootmine ja kasutamine oleks tõhusam, püütakse teha järjest väiksemaid kosmosesõidukeid, kuid kõiki komponente ei ole võimalik lõputult väiksemaks muuta.

Tuleb arvestada, et väiksemal masinal on vajaliku töö tegemiseks vähem arvutusjõudlust. Jõudlust on aga vaja, et andmeid koguda ja töödelda ning sõidukit juhtida. Lisaks on kosmose eripära see, et seal on väga keeruline seadmeid jahutada: kui sülearvutis jahutab protsessorit ventilaator, siis kosmoses selline lahendus ei toimi. Üleliigsest soojusest tuleb aga kuidagi lahti saada, sest vastasel korral kuumeneb seade lihtsalt üle ja lakkab töötamast.

Nende keerukate ülesannete lahendamiseks tuleb Maa peal kogu võimalik arendustöö ära teha ning anda kosmoseliikuritele palju iseseisvust. See on eriti oluline süvakosmose missioonidel, kus side puudumine muudab kosmosesõiduki ja sondide reaalajas juhtimise võimatuks.

Ric Dengel selgitab, et kosmosesõidukite autonoomsus saavutatakse mudelitega, mis põhinevad etteantud tõenäosustel, ja need ei mõtle iseenesest midagi uut välja.

„Päris omapäi mõtlev ja tegutsev tehisaru on ikkagi veel ulmeline stsenaarium. Näiteks ChatGPT võib meid üllatada ja see areneb tõesti kiiresti, aga tehisaru on siiski veel selles seisus, kus see modelleerib ja jäljendab.

Kui me jõuame hetke, kus tehisaru loob midagi, mida meie enam seletada ei oska – vaat siis peaksime muutuma ettevaatlikuks,“ arvab Dengel.


Eesti kosmosekeskus Tõraveres

Tartu Ülikooli Tartu observatooriumis tehakse teadus- ja arendustööd ning koolitatakse noorteadlasi astronoomias, kaugseires ja kosmosetehnoloogias. Observatoorium on ka tunnustatud partner rahvusvahelistes võrgustikes. Selle kosmosetehnoloogia osakond tegeleb mitmesuguste uudsete seadmete projekteerimise, ehitamise ja katsetamisega. Arendatavad seadmed leiavad rakendust nii kosmoses kui ka Maa peal.

Muu hulgas on observatooriumis akrediteeritud katselaborid, kus ettevõtted saavad oma seadmeid testida erinevates keskkonnatingimustes ja on võimalik kalibreerida optikaseadmeid. Kosmosemissioonide simuleerimise keskuses ehk Kosmosepunkris saab katsetada kosmoseinstrumente enne päris missioonile saatmist. Näiteks on seal tehtud juba ka katsemõõtmisi „Komeedipüüduri“ missiooni jaoks.

Lisa kommentaar

Teadus Kultuurifiltrite uurimiseks analüüsiti ka kunstiteoseid, näiteks teatri Ekspeditsioon lavastust „Reis metsa lõppu“ (lavastaja Lauri Lagle).

Kuidas ökoloogid, sotsiaalteadlased ja teadusfilosoofid kultuurifiltreid uurisid

Teadusavastused jõuavad inimesteni läbi kultuurifiltrite, mis võimendavad üht osa faktidest ja jätavad teise osa nähtamatuks. Tartu Ülikooli ökoloogid, sotsiaalteadlased ja teadusfilosoofid uurisid, kuidas need filtrid mõjutavad arusaamist keskkonnateemadest. Kestlikkuse ja keskkonnahoiuga seotud arutelud tekitavad ühiskonnas suurt vastukaja ega jäta kedagi ...
Endla Lõhkivi
Doktoritööd Veebruaris doktoritöö kaitsnud Jan-Michael Cayme uuris, kuidas mõjutavad savi omadused orgaaniliste toidujääkide säilimist arheoloogilises keraamikas. „On väga põnev uurida selle protsessi taga peituvat mehhanismi, eriti seda, kuidas need jäägid võivad sajandeid savinõude pinnal püsida. See andis ainulaadse vaate minevikku, mis võimaldab paremini mõista iidsete kogukondade eluviise ja kultuuri,“ ütles Cayme.

Värsked teadustööd: kiviaja elamutest biolagunevate polümeerideni

Veebruaris Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöödes uuriti näiteks rinnavähist räägitavaid lugusid, tehisaru abil valminud loomingu õiguskaitset ja metsa mikroelupaiku. Kõigi kaitstud doktoritöödega saab tutvuda ülikooli DSpace’is ja kaitsmisele tulevaid väitekirju on võimalik lehitseda ülikooli raamatukogu lugemissaalis. Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond Irina ...
Universitas Tartuensis
Teadus 1903. aasta detsembris Pierre ja Marie Curie'le välja antud Nobeli füüsikapreemia diplom. Mõlemad jagasid seda tunnustust Henri Becquereliga, kelle nimi on dokumendis märgitud.

Eesti teaduse tuleviku kindlustab rahvusvaheline järeldoktorantuur

Eesti ühiskond võidab sellest, kui meie teadlased lähevad järeldoktorantuuri tegema võõrsile ja mujalt tullakse selleks siia. Alates 2022. aastast on järeldoktorantuuriks Eestis võimalik kasutada Marie Skłodowska-Curie meetme (MSCA) kvaliteedimärgist (ingl Seal of Excellence), mis antakse kõigile MSCA järeldoktorantuuri toetuse taotlustele, ...
Aet Rebane
Teadus Omal ajal tulid jalgrattad Võrust, õigemini Lätist.

Tehnoloogiafolkloor aitab üha modernsemas ühiskonnas inimest näha

Eesti Kirjandusmuuseumis on juba aastakümneid uuritud ka moodsa aja nähtusi – tänavakunsti, meeme, veebihuumorit, meedia ja folkloori ühisosa jm –, kuid seni polnud see fookusena sõnastatud. Minu uurimistöös on täiesti tänapäevased teemad ühendatud 19. sajandi arhiivimaterjalidega. Inimese ja tehnoloogia suhteid analüüsiti sügavuti ...
Andrus Tins
Doktoritööd Jaanuaris doktoritöö kaitsnud Kadri Kõivumägi ütles, et uurimistöö keerukus seisnes eesmärgis kirjeldada ühtaegu muudatusi, mida riiklik vaktsineerimine kaasa tõi, ja taustsüsteemi. Positiivne kogemus oli aga kliiniliste andmete kogumine ja analüüsimine. „Kõigis haiglates kohtasin sooja ja toetavat vastuvõttu ning kliinilistes uuringutes osaleva personali pühendumust,“ rõõmustab ta.

Värsked teadustööd: eesti sõdurite motivatsioonist tugeva elektrivälja mõjuni

Novembrist jaanuarini Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöödes uuriti näiteks vabadussõja vaimu, riikliku vaktsineerimisprogrammi mõju ja ooteaegade lühendamist äriprotsessides. Siit saab lugeda jaanuaris kaitstud tööde kokkuvõtteid. Kõigi kaitstud töödega saab tutvuda ülikooli DSpace’is ja kaitsmisele tulevaid väitekirju on võimalik lehitseda ülikooli raamatukogu ...
Universitas Tartuensis
Teadus Vesinikuautosid võib tulevikus meie teedel näha üha rohkem. Näiteks see Toyota Mirai sõidab elektri jõul, mis tekib tänu paagis oleva vesiniku reageerimisele õhus oleva hapnikuga – ainus kõrvalsaadus on vesi. 1 – vesinikupaagid; 2 – õhu sisselaskeavad; 3 – kütuseelementide süsteem; 4 – aku; 5 – elektrimootor.

Fotokatalüüsi püha graali otsides

Fotokatalüüsil põhinev vesiniku tootmine veest on peagi konkurentsivõimeline ja vesinikust saab peamine energiaallikas. Tartu Ülikooli füüsika ja keemia instituudi teadlased on selles veendunud, kuid teel sinna tuleb üles leida püha graal ehk sobiv katalüsaatorimaterjal. Üleminek vesinikuenergeetikale on mitmel põhjusel vältimatu. ...
Eduard Feldbach
Teadus Jaanuari lõpul ülikooli raamatukogus peetud terminipäevakul arutasid keeleinimesed, õpetajad ja teadlased eestikeelsete terminite loomisega seotud praktiliste küsimuste üle. Fotol (vasakult) Tallinna Ülikooli emeriitteadur Peep Nemvalts, Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi vivaariumi juhataja Sulev Kuuse, Kaitseväe Akadeemia inglise keele õpetaja Annika Timpka ja inglise keele lektor Aigi Piirimees.

Kelle hoida on eesti teaduskeel?

Möödunud sügisel arutles Anto Veldre Sirbi artiklis „Kas kellelgi peaks väga häbi olema?“[1], kui võimatu või võimalik on tõlkida ingliskeelsete magistritööde pealkirjad ja sisukokkuvõtted arusaadavasse eesti keelde. Astusime sammu edasi ja uurisime, kuidas on lood Tartu Ülikooli doktoritöödega. Enamik doktoritöid kirjutatakse ...
Helika Mäekivi
Teadus Utrechti Ülikooli kestliku arengu Copernicuse instituudi kaasprofes­sor Jonas Torrens soovitab koostöö tegemisel olla avatud ja uudishimulik.

Teadlaste tavatu koostöö viib senitundmatu avastamiseni

Jonas Torrens ärgitab teadlasi keeruliste probleemide lahendamiseks erialade ja valdkondade piire ületama. „Sillad teadusalade ja ühiskonna vahel: miks ja kuidas teha eri valdkondi ühendavat teadustööd?“ – sellist pealkirja kandis eelmise aasta lõpul Tartus toimunud rahvusvaheline konverents, mille keskmes oli teaduskoostöö köögipool. ...
Sven Paulus
Accept Cookies