Teadus
Vesinikuautosid võib tulevikus meie teedel näha üha rohkem. Näiteks see Toyota Mirai sõidab elektri jõul, mis tekib tänu paagis oleva vesiniku reageerimisele õhus oleva hapnikuga – ainus kõrvalsaadus on vesi. 1 – vesinikupaagid; 2 – õhu sisselaskeavad; 3 – kütuseelementide süsteem; 4 – aku; 5 – elektrimootor. Allikas: Toyota

Fotokatalüüsi püha graali otsides

Eduard Feldbach TÜ materjaliteaduse kaasprofessor

Fotokatalüüsil põhinev vesiniku tootmine veest on peagi konkurentsivõimeline ja vesinikust saab peamine energiaallikas. Tartu Ülikooli füüsika ja keemia instituudi teadlased on selles veendunud, kuid teel sinna tuleb üles leida püha graal ehk sobiv katalüsaatorimaterjal.

Üleminek vesinikuenergeetikale on mitmel põhjusel vältimatu. Paari viimase aastaga on aru saadud, et vesinikupõhine energeetika tagab majanduse lahtisidumise fossiilkütuseid kontrolli all hoidvatest totalitaarsetest riikidest ning annab energiasõltumatuse ja süsinikuneutraalsuse.

Süsinikuneutraalselt saab vesinikku toota vee elektrolüüsi teel, kui selleks kasutada vaid taastuvenergiat, s.t tuulegeneraatorite ja päikesepaneelide abil toodetud elektrit. Vee elektrolüüsiga saab hakkama iga tehnikahuviline – internetiavarustes on lõputu hulk õpetusi, kuidas veega täidetud moosipurki pistetud kahest metallplaadikesest mõni amper elektrivoolu läbi lasta, et ühest elektroodist vesinikku ja teisest hapnikku eralduma hakkaks.

Lihtne arvutus näitab aga, et tuule- ja päikeseenergia abil saadud vesiniku hind tuleb liialt kõrge. Seepärast pole see seni energiaturul konkurentsivõimeline olnud.

Põhimõtteliselt saaks ka tuumareaktorist CO2-neutraalset elektrit, kuid vaatamata sellele, et tuumatehnoloogia on praeguseks palju turvalisem kui varem, kardab suur osa inimestest tuumajaamu. Pealegi oleks tuumakütusest sõltumine julgeolekurisk – maailma suurim uraanikaevandaja (41%) on teadupärast Kasahstan, mis ei asu just kõige stabiilsemas piirkonnas.

Tegelikult saab veest vesinikku toota ka lihtsalt päikesevalguse abil. See esmapilgul imelihtne tehnoloogiline lahendus pakuti välja juba 1972. aastal, kui ajakirjas Nature ilmus Jaapani teadlaste Akira Fujishima ja Kenichi Honda artikkel[1], milles kirjeldati võimalust vee fotokatalüütiliseks lagundamiseks päikesevalguse toimel.

Üleilmne võidujooks

Fotokatalüüsil põhineva vesinikutootmistehnoloogia turuletoomisel on aga kitsaskohaks tõhusa, stabiilse, vastupidava ning odavalt ja suurtes kogustes toodetava katalüsaatori puudumine. Sellise katalüsaatormaterjali loomine on maailma materjaliteadlastele olnud üle 50 aasta tõsine proovikivi ja omandanud lausa püha graali staatuse.

Võidujooksus fotokatalüüsi püha graali nimel osalevad kõik maailma juhtivad teadusasutused. Viimase paari aastaga on mainekates teadusajakirjades ilmunud artikleid, milles väidetakse, et parimatel fotokatalüsaatoritel läheneb veemolekulide lagundamise tõhusus majandusliku tasuvuse üldtunnustatud piirile, s.o umbes 10%-le. Seega on eesmärk luua katalüsaator, millega vähemalt iga kümnes neeldunud valguse kvant tekitab vesiniku molekuli.

USA Energeetikaministeeriumi laborite konsortsiumi kodulehel on aukartust äratav nimekiri projektidest, mis ei jäta kahtlust, et fotokatalüüsil töötav vesinikugeneraator jõuab turule õige pea. Kuid ülesanne pole lihtne – ameeriklaste arvates on konkurentsivõimeline elektrolüüseris toodetava vesiniku kilogrammihind 2–4 USA dollarit. California osariigis, kus on korralik vesinikutanklate võrk ja sõidavad vesinikuautod, oli eelmise aasta oktoobris vesiniku hind tanklas üle 34 dollari kg kohta. Toyota Mirai paagitäiega (5,6 kg) saab sõita 650 km.

Tartu Ülikoolis tegutseb füüsika ja keemia instituudi materjaliteadlastest koosnev meeskond, kes testib eksperimentaalarenduse projektis koostöös Prantsuse kolleegidega oma fotokatalüsaatori efektiivsuse ja stabiilsuse suurendamise strateegiat ning metoodikat. Selleks saime raha Tartu Ülikooli arengufondilt.

Meie projekt toetub alates 2014. aastast füüsika instituudi röntgenspektroskoopia ja ioonkristallide füüsika laborites tehtud alusuuringutele, milles olid tähelepanu all spinellstruktuuriga ühendid. Keskendusime ühe spinellide rühma baasil loodavale fotokatalüsaatorile. Kõigepealt tuli aga lahendada üks küsimus: nimelt selgus, et päikeseenergiast vesinikuks muundamise fotokatalüütilise efektiivsuse mõõtmisel valitseb metoodiline segadus.

Valdkonna ühe tipu, USA-s asuva Lawrence Berkeley Riikliku Labori teadlased pakkusid välja mõõtmismetoodika standardiseerimise lahenduse[2], mis võimaldaks muuta katalüsaatori efektiivsuse mõõtmise eri laborites võimalikult võrreldavaks. Meie üks eesmärke oli ehitada nende soovitustele vastav fotokatalüütilise efektiivsuse mõõtmise seade, millest võiks hiljem välja arendada mõõtmisstandardi.

Spinellmaterjalide klass on väga suur ning mitmed ühendid on juba leidnud toodetes rakendust. Meie senine teadustöö lubab järeldada, et ka heade näitajatega fotokatalüsaatori arendamisel peitub võti just spinellide kristallstruktuuri eripära oskuslikus kasutamises.

See eripära seisneb esmapilgul kahes vastuolulises omaduses: kristallstruktuuri erakordses vastupidavuses ja suhteliselt lihtsalt tüüritavas elektronstruktuuris, mida veemolekuli elektronstruktuuriga sobitades saame katalüütilise efektiivsuse viia maksimumini.

Defektid loovad stabiilsust

Veemolekuli fotokatalüütilise lagundamise protsess koosneb mitmest faasist: valguskvandi ehk footoni neeldumine, elektron-auk-paari tekitamine, nende paaride lahutamine ja transport katalüsaatori pinnale, energia ülekanne vee molekulile ja lõpuks tekkivate hapniku ja vesiniku gaasimolekulide eraldamine ning salvestamine. Iga faasi tõhusus mõjutab lõpptulemust ja vajab tähelepanu.

Üks keerulisemaid protsesse on see, kui katalüsaatori pinnale jõudnud laengukandjate (elektronide ja aukude) energia tuleb üle kanda vee molekulile. Sel juhul ongi oluline, et katalüsaatori elektronstruktuur sobituks vee molekuli parameetritega.

Spinellid on õnneks selles suhtes kergesti häälestatavad. Teiseks on nende kristallstruktuuril erakordne stabiilsus, mis tagab elektrolüüsi protsessi töökindluse. Spinellide kristallstruktuur, nagu iga nn ioonkristall, koosneb korrapäraselt paiknevatest katioonidest ja anioonidest, kuid spinellide eripära on see, et suur osa katioonide positsioonidest on sisuliselt täitmata. See tähendab, et spinelli kristallis on justkui palju vaba ruumi, milles katioonid saavad kergesti ümber paigutuda.

Selline, piltlikult öeldes jäigas anioonkarkassis lõdvalt loksuvate katioonidega kristallvõre on erakordselt vastupidav. Kui katioon mingi välise mõjutuse toimel oma kohalt nihkub, on väga tõenäoline, et peagi naaseb see oma tasakaalulisele kohale. Seega „loksuvad“ tekkivad defektid paika tagasi, s.t toimub iseparanemine ja spinell säilitab tänu sellele pikaks ajaks oma funktsionaalsuse.

Teatud defektid võivad aga katalüütilist efektiivsust suurendada. Siin jõuamegi praegu populaarse nn defektsuse inseneeria (ingl defects engineering) valdkonda, kust meie arvates viib otsetee vee fotokatalüütilise lagundamise püha graali juurde.


[1] A. Fujishima, K. Honda, Electrochemical Photolysis of Water at a Semiconductor Electrode, Nature, 238, 1972]

[2] O. Alley et al., Best Practices in PEC Water Splitting: How to Reliably Measure Solar-to-Hydrogen Efficiency of Photoelectrodes. – Frontiers in Energy Research, 10, 2022.

Lisa kommentaar

Teadus Omal ajal tulid jalgrattad Võrust, õigemini Lätist.

Tehnoloogiafolkloor aitab üha modernsemas ühiskonnas inimest näha

Eesti Kirjandusmuuseumis on juba aastakümneid uuritud ka moodsa aja nähtusi – tänavakunsti, meeme, veebihuumorit, meedia ja folkloori ühisosa jm –, kuid seni polnud see fookusena sõnastatud. Minu uurimistöös on täiesti tänapäevased teemad ühendatud 19. sajandi arhiivimaterjalidega. Inimese ja tehnoloogia suhteid analüüsiti sügavuti ...
Andrus Tins
Teadus Jaanuari lõpul ülikooli raamatukogus peetud terminipäevakul arutasid keeleinimesed, õpetajad ja teadlased eestikeelsete terminite loomisega seotud praktiliste küsimuste üle. Fotol (vasakult) Tallinna Ülikooli emeriitteadur Peep Nemvalts, Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi vivaariumi juhataja Sulev Kuuse, Kaitseväe Akadeemia inglise keele õpetaja Annika Timpka ja inglise keele lektor Aigi Piirimees.

Kelle hoida on eesti teaduskeel?

Möödunud sügisel arutles Anto Veldre Sirbi artiklis „Kas kellelgi peaks väga häbi olema?“[1], kui võimatu või võimalik on tõlkida ingliskeelsete magistritööde pealkirjad ja sisukokkuvõtted arusaadavasse eesti keelde. Astusime sammu edasi ja uurisime, kuidas on lood Tartu Ülikooli doktoritöödega. Enamik doktoritöid kirjutatakse ...
Helika Mäekivi
Teadus Ric Dengel on ka üliõpilasprojekti „KuupKulgur“ juhtivinsener. „KuupKulgur“ on Tartu Ülikooli tudengite algatus, mille eesmärk on arendada Eesti esimest kuukulgurit. Üliõpilased saavad sellest väärtusliku praktilise kogemuse, Eesti inseneeria- ja kosmoseteadus saab aga järelkasvu.

Kosmosetehnoloogia avardab võimaluste piire ka Maal

Tartu Ülikooli kosmosetehnoloogia nooremteadur Ric Dengel on üks kolmest Eesti doktorandist, kellel on oma projekt Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) tehnoloogilisi uuendusi otsivas programmis „Open Space Innovation Platform“. Selle aasta veedab ta külalisuurijana Hollandis ESA kosmoseuuringute ja -tehnoloogia keskuses ESTEC. Kosmosetehnoloogia on ...
Merilyn Merisalu
Teadus Utrechti Ülikooli kestliku arengu Copernicuse instituudi kaasprofes­sor Jonas Torrens soovitab koostöö tegemisel olla avatud ja uudishimulik.

Teadlaste tavatu koostöö viib senitundmatu avastamiseni

Jonas Torrens ärgitab teadlasi keeruliste probleemide lahendamiseks erialade ja valdkondade piire ületama. „Sillad teadusalade ja ühiskonna vahel: miks ja kuidas teha eri valdkondi ühendavat teadustööd?“ – sellist pealkirja kandis eelmise aasta lõpul Tartus toimunud rahvusvaheline konverents, mille keskmes oli teaduskoostöö köögipool. ...
Sven Paulus
Teadus 1903. aasta detsembris Pierre ja Marie Curie'le välja antud Nobeli füüsikapreemia diplom. Mõlemad jagasid seda tunnustust Henri Becquereliga, kelle nimi on dokumendis märgitud.

Eesti teaduse tuleviku kindlustab rahvusvaheline järeldoktorantuur

Eesti ühiskond võidab sellest, kui meie teadlased lähevad järeldoktorantuuri tegema võõrsile ja mujalt tullakse selleks siia. Alates 2022. aastast on järeldoktorantuuriks Eestis võimalik kasutada Marie Skłodowska-Curie meetme (MSCA) kvaliteedimärgist (ingl Seal of Excellence), mis antakse kõigile MSCA järeldoktorantuuri toetuse taotlustele, ...
Aet Rebane
Doktoritööd Veebruaris doktoritöö kaitsnud Jan-Michael Cayme uuris, kuidas mõjutavad savi omadused orgaaniliste toidujääkide säilimist arheoloogilises keraamikas. „On väga põnev uurida selle protsessi taga peituvat mehhanismi, eriti seda, kuidas need jäägid võivad sajandeid savinõude pinnal püsida. See andis ainulaadse vaate minevikku, mis võimaldab paremini mõista iidsete kogukondade eluviise ja kultuuri,“ ütles Cayme.

Värsked teadustööd: kiviaja elamutest biolagunevate polümeerideni

Veebruaris Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöödes uuriti näiteks rinnavähist räägitavaid lugusid, tehisaru abil valminud loomingu õiguskaitset ja metsa mikroelupaiku. Kõigi kaitstud doktoritöödega saab tutvuda ülikooli DSpace’is ja kaitsmisele tulevaid väitekirju on võimalik lehitseda ülikooli raamatukogu lugemissaalis. Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond Irina ...
Universitas Tartuensis
Teadus Kultuurifiltrite uurimiseks analüüsiti ka kunstiteoseid, näiteks teatri Ekspeditsioon lavastust „Reis metsa lõppu“ (lavastaja Lauri Lagle).

Kuidas ökoloogid, sotsiaalteadlased ja teadusfilosoofid kultuurifiltreid uurisid

Teadusavastused jõuavad inimesteni läbi kultuurifiltrite, mis võimendavad üht osa faktidest ja jätavad teise osa nähtamatuks. Tartu Ülikooli ökoloogid, sotsiaalteadlased ja teadusfilosoofid uurisid, kuidas need filtrid mõjutavad arusaamist keskkonnateemadest. Kestlikkuse ja keskkonnahoiuga seotud arutelud tekitavad ühiskonnas suurt vastukaja ega jäta kedagi ...
Endla Lõhkivi
Doktoritööd Jaanuaris doktoritöö kaitsnud Kadri Kõivumägi ütles, et uurimistöö keerukus seisnes eesmärgis kirjeldada ühtaegu muudatusi, mida riiklik vaktsineerimine kaasa tõi, ja taustsüsteemi. Positiivne kogemus oli aga kliiniliste andmete kogumine ja analüüsimine. „Kõigis haiglates kohtasin sooja ja toetavat vastuvõttu ning kliinilistes uuringutes osaleva personali pühendumust,“ rõõmustab ta.

Värsked teadustööd: eesti sõdurite motivatsioonist tugeva elektrivälja mõjuni

Novembrist jaanuarini Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöödes uuriti näiteks vabadussõja vaimu, riikliku vaktsineerimisprogrammi mõju ja ooteaegade lühendamist äriprotsessides. Siit saab lugeda jaanuaris kaitstud tööde kokkuvõtteid. Kõigi kaitstud töödega saab tutvuda ülikooli DSpace’is ja kaitsmisele tulevaid väitekirju on võimalik lehitseda ülikooli raamatukogu ...
Universitas Tartuensis
Accept Cookies